Tři důvody, proč žít spolu šťastně až do smrti

Autorka: Katka Halenka

Přiznejme si to: dlouhodobé vztahy nikdy nebývají jenom romantickou procházkou růžovým sadem. V jednom kuse řešíš drobné neshody, nedorozumění, děláš kompromisy. A když máš pocit, že už bude všechno idylické, vyskočí na tebe náročné období, kdy přemýšlíš, jestli ti to za tu námahu vůbec stojí. Jestli by nebylo snazší se na to všechno vykašlat a zkusit to „jinde“. Nebo rovnou zůstat single

Dobře to znám, taky jsem nad tím mockrát přemýšlela. Ale nakonec jsem zjistila, že přece jen existují tři velké důvody, proč bys to vzdávat neměla. V každém vztahu se sice dříve či později objeví nějaké to trní, ale i tak je zdravé partnerské soužití jednoznačnou výhrou. A tohle jsou ty zásadní benefity, které ti dlouhodobý vztah do života přinese.

Ve zdravém vztahu – zdravý duch

Možná tě to překvapí. Ale existují výzkumy, z nichž vyplývá, že lidé žijící v dlouhodobých partnerských vztazích žijí déle než ti ostatní. A co víc – objevuje se u nich nižší riziko vzniku závažných onemocnění (jako je třeba rakovina). Možná je to tím, že jsou si navzájem psychickou oporou v náročných situacích, které se pak tolik nepodepíšou na jejich celkovém zdraví.

Pro dobře fungující vztahy je také typické, že se o sebe partneři navzájem starají. Jako single holka by sis možná udělala na oběd instantní polívku nebo rohlík se šunkou. Jenže partnera, na kterém ti záleží, přece takhle neodbydeš. Raději pro oba připravíš poctivé jídlo, včetně salátu z čerstvé zeleniny. Nebo to udělá on, což je ještě lepší. 🙂 O víkendu si místo seriálového maratonu dopřáváte společné výlety do hor, zajdete si na procházku nebo se projedete na kole. A zároveň mu nezapomeneš připomenout, aby si konečně zašel na preventivní prohlídku.

Úspěch ve vztahu = úspěch v kariéře

V dlouhodobých vztazích také býváme daleko úspěšnější. Fungující páry se totiž vzájemně podporují a jsou si záchrannou sítí pro případ, že by něco nevyšlo. Pokud se rozhodneš něčeho dosáhnout, partner se stává tvým skalním fanouškem a zároveň upřímným poradcem. Postrkuje tě dopředu. A můžeš se mu vybrečet na rameno i ve chvíli, kdy věci nejdou tak, jak sis vysnila. Podrží tě, když ztrácíš motivaci.

A ať už se chceš stát trenérkou jógy, založit si vlastní módní značku nebo rozjet kulinářský blog, víš, že vedle tebe stojí někdo, kdo je v tom s tebou. Kdo ti věří. A už jenom proto máš mnohem větší šanci, že svého cíle nakonec dosáhneš.

A v neposlední řadě je třeba zmínit, že lidé žijící v dlouholetých vztazích vykazují větší spokojenost. Když jsi totiž s partnerem dlouho, vypěstujete si totiž mezi sebou vlastní humor, který vám oběma dokáže příjemně rozjasnit den. Historky, vtípky a anekdoty, kterým rozumíte jen vy dva, vás vždycky zaručeně pobaví. A smích zaručeně prodlužuje život!

Večer tě navíc doma čeká někdo, ke komu stojí za to se vracet. Jste zkrátka sehraní, a právě v tom tkví základ nejen spokojeného vztahu a spokojeného života na dlouhá desetiletí.

Jak jsem psala na začátku, takový vztah se nestane jen tak sám od sebe. Je třeba o něj pečovat. A řekněme si to narovinu – v období rodičovství partnerský vztah obzvlášť trpí. Odsouváme ho na druhou kolej, protože miminko je v tu chvíli prostě nejdůležitější. Je to sice pochopitelné, ale svým způsobem i riskantní. Co když se od sebe s partnerem vzdálíte natolik, že už nebude cesty zpět?

Takže pokud máš taky pocit, že jste s mužem v poslední době mnohem víc rodiče než partneři, a chtěla bys s tím něco udělat, přidej se do kurzu efektivní láskyplné komunikace “Domluv se”. Protože péče o vztah se zkrátka vyplácí.