Co když odpočíváš špatně?

Odpočinek je jedním ze základních kamenů zdravého a spokojeného života. To je všeobecně známá věc. Přesto se mnohým z nás při myšlence na oddech vybavují samé nepříjemné asociace, protože si „odpočinek“ často spojujeme s beztvarým lenošením, ztrátou času, s osobním selháním.

Možná to tak máš taky. Možná v tobě vidina, jak „si dáváš nohy nahoru“, vyvolává výčitky svědomí. Pravdou ale je, že pocity nedostatečnosti v tomto případě rozhodně nejsou na místě. Naopak. Potřeba odpočinku je naprosto přirozená a aby ses nedostala do stavu totálního vyčerpání, je nutné ji respektovat. 

Energii má dáti – dal, nebo nedal?

Představ si své tělo jako kotel, do kterého seshora přitéká energie a spodními kohoutky zase odtéká pryč. A pokud z tohoto kotle dlouhodobě víc odčerpáváš, než do něj přilíváš, bude to mít dříve či později negativní důsledky. Časem se tvé rezervy vyčerpají a ty zůstaneš slabá, bez šťávy, unavená a vyždímaná. A co hůř – nebudeš se moct naplno věnovat tomu, na čem ti skutečně záleží. Partnerovi, dětem, kariéře, svému poslání. Všechno budeš dělat jenom napůl, protože… už na to prostě nebudeš mít sílu.

Možná teď namítneš, že odpočívat už jsi samozřejmě zkoušela a k ničemu to nevedlo. Třeba už ses pokoušela chodit dřív spát, dát si odpoledního šlofíka… a stejně se nic nezměnilo. Co když ale všechny tvé pokusy skončily neúspěchem jednoduše proto, že jsi odpočívala „špatně?

Spát či nespat, to je oč tu běží

Připouštím, že tohle tvrzení může znít trochu zvláštně. „Jak bych mohla odpočívat špatně? Co je na odpočívání složitého?“ A máš pravdu – ono to až tak složité není. Přesto ses možná i ty stala obětí jednoho poměrně rozšířeného omylu.

Pod pojmem „odpočinek“ si totiž mnozí z nás představí postel, polštář pod hlavou a deku vytaženou až pod nos. Spánek však není zdaleka jediným způsobem, jak bojovat proti únavě. A v určitých případech vlastně vůbec nemusí pomoct. Proto ti teď prozradím, že druhů odpočinku existuje mnohem víc. Podle americké lékařky Sandry Dalton Smith jich je konkrétně sedm. Každý z nich zahrnuje jiné aktivity a dolívá do tvého „kotle“ jedinečnýdruh energie.

Každá činnost tě zkrátka unavuje trochu jinak, a klíčem k energetické rovnováze je dobíjet se právě tím druhem energie, který ti chybí. Jinak řečeno – zamysli se nad tím, který typ energie ti schází, protože přesně ten potřebuješ dostávat zpátky. Ne jiný.

Který je pro Tebe ten pravý?

Abys zjistila, který druh odpočinku je pro tebe tím pravým, vybav si, co celé dny děláš a jak to na tebe působí. A pak zkus vyhodnotit, jaký typ oddechu by ti mohl odčerpanou energii nejlépe nahradit.

Pokud máš například náročnou práci, při které musíš hodně přemýšlet, potřebuješ především vypnout hlavu. Takže si pustíš si seriál, proběhneš se nebo třeba uklidíš byt. Jestliže tě celý den provází rutinna, tak svou energetickou zásobárnu naopak nejlépe doplníš aktivním způsobem, v ideálním případě tvůrčí činností. A pokud jsi jako máma přehlcená intenzivními podněty (křik, pláč, hraní si s pokličkami…), nejlépe uděláš, když si naordinuješ terapii tichem. 🙂

Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítra

Teď už tedy víš, jak o odpočinku přemýšlet. Taky víš, jak si najít ten svůj. Nic ti tedy nebrání začít hned teď. Naplánuj si chvilku pro sebe (klidně stačí deset minut), během níž si odpočineš „správným“ způsobem.

Vím, že to občas může být těžké. Zvláště pro maminky bývá tenhle “úkol” oříškem. Možná, že tě z odpočívání vytrhne sourozenecká hádka nebo ti tvůj klid naruší dcerka, která zapomněla udělat domácí úkol. Přesto se nenech odradit, protože každá chvilka odpočinku se počítá, i když nebude perfektní.

Držím ti palce, ať dnes uděláš první krok k vítězství nad únavou!