Silná žena nemůže mít harmonický vztah: pravda nebo mýtus?

Autorka: Krisztína Pavlíčková

Před narozením dětí jsi byla nezávislá, plná energie a nápadů. S partnerem jste neustále podnikali různé aktivity a skvěle se bavili. Jenže teď je všechno jinak. Zatímco ty ses ve všem omezila, jeho život se zdánlivě vůbec nezměnil. Možná pracuje více než dřív, aby uživil rodinu, ale jsi to ty, kdo v noci vstává k dítěti, tráví celé dny péčí o něj, vaří a stará se o domácnost.

Nemáš čas na sebe ani na svou práci, která tě naplňuje a činí šťastnou. Závidíš mu jeho svobodu a štve tě, že když ty nezabereš, věci se samy neudělají. Máš pocit, že se na partnera nemůžeš spolehnout.

Cítíš se tak? Věř, že nejsi sama. Potkávám mnoho žen s podobnými příběhy a vidím, jak to může pokračovat. Tyto silné ženy často zatnou zuby a zvládají všechno samy.

Ale za jakou cenu? Ve vztahu roste napětí, ani jeden necítí oporu, pochopení a lásku, po které tolik touží. Komunikace se zhoršuje a konflikty jsou na denním pořádku. Po několika letech, když děti trochu odrostou, si ona najde zajímavou práci, získá sebevědomí a opustí muže.

Zajímá tě, jak jinak by se ten příběh dal napsat?

Milá silná ženo, co by se stalo, kdybys na chvíli byla slabá a poprosila o pomoc? Možná si říkáš, „TO NEJDE!“ nebo „to už jsem zkoušela a nešlo to!“

Když poprosíš o pomoc a dáš prostor pro hledání společného řešení, dáváš partnerovi šanci, aby se stal skutečnou součástí tvého života a byl ti oporou.

Pokud to dříve nešlo, zamysli se nad tím, jak na jeho pomoc reaguješ. Může dělat věci podle sebe? Nebo jdeš a přerovnáš prádlo, které pověsil, a vysvětluješ mu, co udělal špatně s dětmi? Jestli tohle děláš, pravděpodobně opakuješ vzorce, které jsi viděla doma.

Děláme to všichni. Jestli chceš dát šanci, svému partnerovi, důvěřuj mu a nech ho, ať to dělá po svém. Věřím, že to zvládneš. Zkusíš to?

Každý máme svůj způsob dělání věcí a neexistuje jeden správný. Pokud ti připadá, že tvůj partner něco dělá špatně, polož si otázku, „proč mi to vadí?“

Většina věcí, které se nám u partnera nelíbí, se totiž dotýkají nějakého citlivého místa v nás. Třeba, že jsi musela prádlo věšet nějak a nemohla sis to udělat podle sebe a to ti vadilo.

Pro mě bylo nejtěžší se smířit s tím, že provedení nebude takové, jak si to představuju. Zároveň je v tom kouzlo. Je inspirující vidět manžela, jak se stará o naši dceru.

Dělá s ní jen věci, které ho baví a ji to baví s ním, i když to nejsou na první pohled dětské aktivity. Vím, že se na něj můžu spolehnout a on rád pomůže, protože má volnost to dělat podle sebe.

Období s malými dětmi bývá velmi náročné, jsme utahaní, podráždění, a ještě k tomu se objevují nové konflikty, o kterých jsme před dětmi nevěděli nebo nechtěli vědět. Často se uvádí, že je potřeba spolu komunikovat, ale co si pod tím máme konkrétně představit?

Za mě je nejdůležitější být zvědavý k tomu, co druhý zrovna prožívá, jak věci vnímá. Pomyslně vystoupit na horu toho druhého a podívat se na svět jeho perspektivou.

Když budeme vědět, proč je něco důležité nebo třeba nezajímavé pro druhého, lépe ho pochopíme a snadněji se nám budou hledat řešení v konfliktních situacích.

Díky sdílení pocitů stavíme pomyslný most mezi námi v podobě citového pouta, které je jedním ze čtyř základních pilířů vztahu. Jestli tedy máš pocit, že se narozením dětí mezi vámi vytvořila propast, pusť se do stavění mostu, který vás znovu spojí.

Kdo je autorka tohoto článku?

Jmenuji se Krisztína Pavlíčková a podporuji ženy, mámy malých dětí k láskyplným partnerským vztahům pomocí koučování. Na základě metody francouzské vztahové koučky Florence Escaravage, kterou jako první přináším do ČR, jsem sestavila 6měsíční program.

Program je formou individuálních konzultací (sama nebo v páru). Na začátku si ujasníme, jak váš vztah funguje v tuto chvíli, to je výchozí bod a určíme, kde chcete být za 6 měsíců, jak se chcete ve vztahu cítit, jak se k sobě chcete chovat, tedy co je váš cíl.

Během dalších setkání směřujeme od současného stavu k cíli, hodně se vás ptám, vedu vás k AHA momentům a nacházení vlastních řešení a zároveň vám vysvětlím i širší souvislosti k situacím, které ve vztahu prožíváte.

Získáte nástroje na řešení konfliktních situací, odstraníte nefunkční vzorce a limitující přesvědčení, která vám brání v harmonickém vztahu a prohloubíte citové pouto mezi vámi.

Pokud chceš vědět více o programu nebo jen získat rady a tipy pro tvůj partnerský vztah =>

Přidej se do facebookové skupiny Láskyplný vztah i přes ratolesti, kde víme, že vztah nás dvou je důležitý, i když máme děti. A také chápeme, že umět žít v láskyplném vztahu je dovednost, kterou se můžeme naučit.

Každý týden tu probíhá ŽIVÉ vysílání na témata, která vás nejvíce zajímají a která vám mohou být nápomocná na cestě k láskyplnému vztahu.

Moc se na tebe těším,

S láskou,

Kriszti