Proč je důležité mít správně nastavené hranice?

Autorka: Laura Malíková

Chceš vědět, jak ti obyčejné slůvko NE může změnit život? V tomto článku se dozvíš, k čemu naše vlastní hranice slouží. Dám ti 4 tipy, jak své hranice budovat nejen v práci ale i v mateřství a ukážu ti, jak je můžeš posílit. 

Uvědomila sis někdy, že ve chvíli, kdy máme jasně stanovené hranice a nenecháme ostatní je překračovat, se náš život postupně přetváří a my tím získáváme větší sebejistotu, důvěru v sebe samou, okolí nás více respektuje, nezneužívá naší pomoci a tím máme více energie na to, co skutečně chceme?

Spousta z nás žen byla vychovávána stylem „buď hodná holka“, je to takový soubor různých vět, doporučení a povinností, které dřívější generace považovala za správný. Můžou to být věty typu „Nemluv, když se tě nikdo na nic nezeptá.“ „Je to pro tvé dobro.“ „Buď na všechny hodná a pomáhej jim.“. 

Ve finále to v nás vyvolává pocit, že je úplně jedno, co chceme, jaký je náš názor a že se musíme postarat o ostatní na úkor vlastního dobra. 

Naše sebevědomí bylo postupně zadupáno hluboko do země. V práci po nás chtějí čím dál tím více práce, kterou leckdy nemusíme být schopné ani stihnout. Jsou na nás kladeny vyšší a vyšší nároky v různých oblastech života a my neumíme říct NE! 

Pokud své povinnosti a role nezvládáme, jsme špatné a selhaly jsme. Například role mámy, proč bychom všechny měly být dokonalé? Stíhat pečovat o děti, domácnost, mít skvělou kariéru, vydělávat moc peněz, být skvělou manželkou, milenkou a hlavně si na nic si nestěžovat. 

Tady jsme to ale především právě my ženy, které na sebe a ženy všeobecně, klademe především v posledních letech takové vysoké nároky. Když je všechny nezvládáme, tak ve svých vlastních očích klesá naše sebehodnota.

V první řadě je důležité si uvědomit, co vlastně od života chceme a co nechceme. Koho chceme mít ve svém okruhu nejbližších a jak moc dovolíme, nejen ostatním ale i sobě překračovat své hranice. Ano, i my samotné si je často překračujeme a potom se divíme, že jsme na pokraji sil, věčně unavené, nešťastné a plné výčitek vůči sobě samým.

Jak se s tím ale popasovat?

1. Začni říkat NE na věci a situace, které nejsou ve tvém souladu.

To znamená, že pokud ti neustále přibývá práce a povinností (ať už v práci, doma nebo v rodině), řekni ne, pokud to není něco, co skutečně chceš dělat. 

Například v práci už toho máš už tak až nad hlavu, šéf ti práce neustále přidává a ty už to i tak nestíháš. Řekni ne, i když se bojíš co bude. Pokud to neuděláš, pravděpodobně ti všeho bude jen neustále přibývat, a to jednoduše proto, že ty přece nikdy neřekneš ne a vždy všechno poslušně uděláš. Ale skutečně to tak chceš? Skutečně chceš být pořád vyšťavená? 

Chápu, že toto je velmi stresující situace, ale je důležité myslet i sama na sebe a na své zdraví. Ty nejsi povinná dělat úplně všechno, nejsi přece robot. Pokud nevedeš svůj vlastní byznys, tak pracuješ pro někoho jiného a v podstatě pracuješ na splnění snu někoho cizího. 

2. Buď diplomatická a milá, ale přitom důrazná. 

Stačí velmi stručně říct například „Ne, omlouvám se, ale tohle udělat nemůžu, protože mám stanovený termín do kdy musí být hotový projekt AB, který je teď pro mě prioritní.“  Je lepší se vyvarovat delšímu vysvětlování proč nechceš to a ono. Mohla by ses do toho zamotat tak, že by dotyčný byl zmatený a ve finále by nepochopil skutečný důvod. Prostě stručně, jasně a výstižně.

3. Stůj si pevně za svým názorem a za tím, co jsi řekla.

Pokud ti například někdo dává nevyžádané rady a doporučení typu „Nenos to dítě tak často, bude rozmazlené.“ nebo „Nechej ho vybrečet ať si nezvyká, že je vždy po jeho.“ A ty na to máš jiný názor, prostě řekni, že ty to cítíš jinak a budeš to dělat po svém, že děláš pro své dítě to, co je podle tebe nejlepší. Opět je lepší to říct stručně, nemusíš nikomu vysvětlovat své důvody, v tomto konkrétním případě ty jsi rodič a ty rozhoduješ o tom, jak budeš své dítě vychovávat.

4. Buď empatická a respektuj názor ostatních a při používání slova ne, nechci, nemůžu nepoužívej urážky ani arogantní tón.

Vyznělo by to mnohem hůř a dotyčný by tvůj názor nejspíše nerespektoval a nebyl by ochotný ke kompromisu. Vždy bys měla mít na paměti, že vše se dá vyřešit v klidu a bez zbytečných emocionálních výkyvů. 

Ano, občas je to složitější a je potřeba se na danou situaci připravit dopředu.

Je pravděpodobné, že ze začátku si tvé okolí bude těžko zvykat na to, že nebudeš dělat všechno tak, jak si oni představují a jsou zvyklí. Dej jim prostor, buď trpělivá a nechtěj zázraky ihned

Lidé jsou velmi individuální, někdo takové změny přijme dříve, někdo později. Někdo to bude třeba ještě i 5x dokola zkoušet, jestli náhodou nepolevíš. Jakmile ale polevíš, uvidíš, že získat si jejich respekt je pak čím dál obtížnější.

Když ale vytrváš, získáš si nejen respekt od okolí, ale začneš se ve svém životě postupně zbavovat situací, které jsou pro tebe psychicky a energeticky náročné, nebudeš věci dělat na sílu, i když se ti do nich nechce. 

Budeš si umět lépe stanovit své priority a potřeby. Budeš více sebevědomá a budeš si jistá svou vlastní hodnotou, díky které už nikdy nedovolíš, aby se k tobě někdo choval nevhodným způsobem, zneužíval tě a podobně. 

Kdo jsem?

Jsem Laura Malíková, zakladatelka projektu Mateřská cesta a milující máma 3letého divocha ❤

Naše společná cesta životem ale nezačala úplně ideálně. 

Hned od začátku jsem cítila, že je něco jinak, než by mělo být. Netušila jsem, co je to mateřská láska, ta se u mě objevila až po pár měsících. Syna jsem měla sice moc ráda, ale celé mateřství mi bylo spíše na obtíž a připadala jsem si jako vězeň s obrovskou koulí na noze. 

Nedokázala jsem se s rolí mámy sžít. Byl to pro mě obrovský boj s mou psychikou a myšlenkami. 

Nakonec jsem ale vše zvládla a teď pomáhám ostatním maminkám, které se ocitly v podobné nebo i jinak náročné fázi mateřství.

Mateřství mě toho už naučilo hodně, ale především mi dodalo obrovskou várku lásky, síly, odvahy, trpělivosti, porozumění a soucitu.

Chceš se taky posunout do bodu, kdy si můžeš s klidným svědomím říct, že jsi všechny obtížné chvíle zvládla s láskou a respektem nejen ke svým blízkým, ale i k sobě samé? 

Chceš se naučit, jak vnímat více své potřeby a touhy a jak se k nim přiblížit?

Tvá budoucnost je jen ve tvých rozhodnutích, tak neváhej a vykroč vpřed.

Stáhni si třeba mou příručku ZDARMA „10 tipů ke zvýšení psychické pohody“

A pokud se zajímáš o témata jako je například psychika, emoce, sebepéče, hranice nebo jak si najít čas sama na sebe, tak mě sleduj na Facebooku pod názvem Mateřská cesta nebo se přihlas k newsletteru na mém webu. 

S láskou,

Laura z Mateřské cesty