Jak oživit partnerský vztah? Rande v obýváku!

Autorka: Katka Halenka

Od doby, co jste se stali rodiči, řešíte pořád dokola to samé – děti, děti, děti a domácnost. Náplní debat s partnerem se stalo každodenní fungování, zdraví a nemoci, kroužky, škola a to, jak se cítíte oba vyčerpaní. Pryč jsou ty časy, kdy se svět točil jaksi pomaleji! Pamatuješ, jak si dokázala hodiny ležet v náruči tvého partnera a cítila ses dokonale šťastná? Možná je na čase váš vztah zase trošku oživit!

Tvůj svět se změnil, přivedla jsi do něj nové bytosti a chceš je dobře připravit do života. To je správné a přirozené. Jenomže v tom každodenních ruchu se občas zapomíná ještě na něco opravdu důležitého – kromě rodičů jste i partneři. Po mnoha letech rodičovství to ve vztahu často začíná drhnout a neshody jsou čím dál častější. Vytrácí se blízkost, sex a nakonec i přátelství.

Nebyla bys první ani poslední, koho rodičovství doslova semlelo. Každá z nás to v určitém okamžiku partnerského vztahu řeší. Důvodem bývá většinou stále to samé – nedostatek komunikace a kvalitně stráveného čas. No a bodejť by ne, když vás děti nenechají ani vydechnout! Říkáš si “A jak máme asi komunikovat, když je doma neustále řev a hluk, že ani neslyšíme vlastního slova? Jak spolu máme trávit čas, když nemáme nikoho, kdo by děti aspoň občas pohlídal?” Máš pravdu. Většina domácností s dětmi se přes den mění v malou ZOO…ale když děti večer usnou – to je ticho, co? Využijte s partnerem tyto oázy klidu a jděte na rande…třeba do obýváku!

DOPŘEJTE SI VEČERNÍ RANDE I BEZ HLÍDÁNÍ

To, že nemáte žádné hlídání, nemusí být nutně překážkou. Pracujte s tím, co máte, a využijte to na maximum. Správně – večery! Nabízím vám proto několik tipů na partnerská večerní rande, když děti spokojeně chrupkají v postýlkách.

1. Domácí kino

Udělejte si večer s oblíbeným filmem – romantika pro náladu, komedie pro zasmání, horor pro pořádné přitulení nebo dokument pro intelektuální večer s diskuzí. Připravte si oblíbené pití a něco malého na zobání a užijte si to. Toto rande se hodí zejména na začátku obnovy vašeho pouta, kdy nejste připraveni příliš mluvit (o sobě nebo o vztahu). Je ale fajn střídat filmové večery s něčím aktivnějším, kde se opravdu věnujete sobě navzájem.

2. Vzpomínkový večer

Nic nepovzbudí váš vztah tolik jako vzpomínání na časy, kdy jste byli mladí, svobodní a bezdětní. Připravte si alba s fotkami z mládí, školy nebo svatby, přehrajte si stará videa. Sdílejte spolu vzpomínky na spolužáky ze školy, zasmějte se nad svými šílenými účesy nebo outfity. Projděte si fotky vašich prvních společných dovolených a připomeňte si, jak moc jste se milovali a jak vám bylo krásně.

3. Hýčkání ve wellness 

I doma si můžete dopřát péči jako ve SPA. Stačí vám k tomu příjemná hudba, přítmí a vana plná horkých bublinek a/nebo masážní olej. Vzájemné dotýkání, podmanivé tóny hudby a blízkost dokáže zažehnout jiskřičku, o které jste si možná mysleli, že už dávno vyhasla.

4. Prkna, která znamenají svět

Dokonce i divadlo může být domácí rande 🙂 I z obýváku si totiž můžete odskočit na operu nebo balet a nemusíte se přitom soukat do společenských šatů a obleku. Doporučuji tento večer určitě vyzkoušet, i pokud nejste zrovna “ten typ”. Záznamy oper, činoher i baletů se dají často zkouknout přímo na YouTube. Pokud vám stačí audio, mnohem širší nabídku najdete i na platformách typu Spotify nebo internetových rádiích. Věřím, že i když běžně do divadla nechodíte, úžasná symfonie tónů a zpěvu vás dostane a tyto společné večery si oblíbíte. A pokud jsem vás stejně nepřesvědčila, pusťte si v obýváku třeba záznam rockového koncertu (i ty na YouTube najdete)!

5. Kdo si hraje, nezlobí

Hravý večer určitě zařaďte do svého repertoáru! Společně se zasmát je totiž pro vztah úplně zásadní. Díky smíchu si budete blíž a zapomenete na všechny rozmíšky a problémy všedních dní, tak jděte do toho. Pro toto rande si připravte vaše oblíbené hry pro dva – šachy, scrabble, různé hry s kvízy, aktivitami, hádáním a podobně. Aby to bylo zajímavější, můžete o něco soutěžit. Třeba o masáž nebo přípravu zítřejší snídaně, jak chcete. Důležité je, aby jste se spolu pobavili a zasmáli a případná prohra jednoho z vás nenaštvala.

Vyzkoušejte moje tipy a přijďte klidně i s vlastním nápadem. A beze všeho kombinujte – co takhle jedna partie šachů a pak romantický film? Záznam italské opery od Verdiho a potom horká koupel? Hlavně když si společný čas oba užijete. Častá rande vrátí lásku a vášeň vašemu vztahu a vaši rodinu neuvěřitelně posílí.

PÁR PRAVIDEL PRO SPOLEČNÉ VEČERY BEZ DĚTÍ

Zní to až moc idylicky? Zdá se ti, že je v tom háček? Máš pravdu! Nemějmě iluze o tom, že si zkrátka naplánujete večer a bude to pecka. Kdo má děti, totiž ví, že když rodič plánuje, osud se směje.

Kolikrát sis konečně sedla k filmu a jedno z dětí se vzbudilo a došlo si pro tebe do obýváku? Pravděpodobnost, že si naplánuješ s partnerem romantický večer a ono se to zvrtne špatným snem nebo akutní horečkou, je až podezřele vysoká. Proto je tu pár pravidel, které ti pomohou se s tím poprat:

  • Štěstí přeje připraveným – oba se už během celého dne připravujte na večer. Ukliďte a nachystejte se. Buďte ale klidní a nedejte na sobě znát, že se večer něco chystá 🙂 Na tohle mají ty malé příšerky speciální radar!
  • Nevaž se, odvaž se – těšíš se a nemůžeš se dočkat – a nakonec tvoje dítě zvrací, partner usne při čtení pohádky a podobně. Známe to. Na konkrétní plán se neupínej, možná budeš muset improvizovat. A snaž se to brát s nadhledem. Holt nevyšlo to, zkusíme příště.
  • Neměj očekávání – pokud jste se ve vztahu odcizili, cesta zpět může být trochu trnitější. Nečekej proto, že stačí jeden večer u filmu a bude vše jako za mlada. Vášeň a intimita se buduje díky přátelství a důvěře. A je to cesta, která vyžaduje snahu i čas.
  • Nevzdávej se – buď trpělivá, možná to bude chtít několik pokusů, než to vyjde nebo než bude takové rande opravdu příjemné a nenucené. Nakonec se ale i randění v obýváku dá natrénovat. A budete si to užívat oba.

Být skvělým rodičem je stejně náročná fuška jako být skvělou partnerkou či manželkou. Ani jedno se neobejde bez neustálé snahy hledat cesty, jak to či ono vyřešit, a obrovské náruči lásky a porozumění. Dopřejte si proto s partnerem čas jenom pro sebe a buďte pro sebe i své děti pevným přístavem.

Někdy stačí přehodnotit priority, někdy je zapotřebí práce trošku víc. Jsem tu, abych ti na cestě ke spokojenému vztahu pomohla, a proto jsem připravila nový kurz efektivní láskyplné komunikace “Domluv se”. Změna nikdy nebyla jednodušší!