Autorka: Katka Halenka
Když jsi před lety uviděla svůj těhotenský test se dvěma zřetelnými čárkami, zaplavily tě (dřív nebo později) pocity radosti, euforie, štěstí. Nadchla tě roztomilá představa zakulacujícího se bříška a s partnerem jste si malovali krásnou budoucnost. Na svého malého andílka jste se těšili. Snila jsi o tom, jak se z tebe stane skvělá maminka a z partnera milující táta. Viděla jsi ve vás rodinku zářící spokojeností a láskou.
Pak ale přišlo rozčarování. Místo toho, abyste si s partnerem děťátko harmonicky užívali, lezete si na nervy, ustavičně se hádáte a začínáte se jeden druhému odcizovat. Proč ale? Jak se z dobře fungující dvojice zničehonic stanou lidé stojící proti sobě? Inu proto, že rodičovství s sebou přináší kromě radosti i několik velkých výzev. A my se jim teď podíváme na zoubek.
Všichni víme, že děti pláčou. Ráno, odpoledne, večer. A hlavně v noci. Ale než jsme si je pořídili, tak nám to všichni ostatní tak trochu zapomněli říct. Většinou je na tobě, abys miminko utěšila, pochovala ho, dala mu napít a promasírovala mu bříško. To ale neznamená, že tvůj partner je po noci s novorozencem kdovíjak vyspaný. Není. V prvních měsících (a možná i letech) je proto nedostatek kvalitního spánku přítomen na všech frontách. A na to jste ani jeden nebyli vůbec připravení.
Takže si to shrňme: ty se pořádně nevyspíš, partner se pořádně nevyspí (a navíc ráno vstává do práce), do toho všeho tě každý den vyčerpává celodenní starost o miminko a domácnost. Není divu, že jste oba dva podrážděnější než obvykle. Že jste mnohem méně ochotni si navzájem naslouchat. Takové věci zkrátka únava dělá – bere nám psychickou sílu. Nevyspání většinou vytáhne na světlo všechny neshody, které byste normálně přešli nebo vyřešili lusknutím prstu.
Donedávna jste se na chodu domácnosti podíleli oba. Ty i partner. S nástupem na mateřskou máš ale doma víc času, domácí práce si přerozdělíte ve tvůj “prospěch” a najednou od tebe partner očekává, že veškeré povinnosti automaticky převezmeš ty. Vždyť jsi „přece celý den doma“. Chce se od tebe, abys nakupovala, chystala jídlo, uklízela, prala, luxovala, myla okna, podlahu, koupelnu… a do toho všeho stíhala obstarávat a hlavně zabavovat malého neposedu.
Tohle se ti ale nelíbí, najednou místo rozdělení rovným dílem děláš mámu dětem dvěma. A zároveň to vypadá, že partner dostatečně nedoceňuje tvou roli mámy. Má za to, že „on těžce pracuje“ a ty se „doma flákáš“, což nakonec ústí v nepříjemné opakující se hádky.
Únava a přerozdělení rolí tedy vede k nevyhnutelnému – nespokojenosti v ložnici. Nejen, že je příchod dítěte téměř vždy následován sexuální abstinencí během šestinedělí, ale často se ani potom žádná postelová bouře nekoná. Možná proto, že se po porodu necítíš ve své kůži, s povislým břichem a pár kily navíc si nepřipadáš přitažlivá, nebo tě pořád bolí nějaké to poranění. A pokud kojíš, hormonální změny navíc často vedou ke snížení libida.
A když už máš to štěstí a žádný z těchto problémů se tě netýká, tak stejně zjišťuješ, že na milostné hrátky není čas. Anebo jste s partnerem do takové míry unavení, že vás postel láká výhradně z toho důvodu, že se v ní dá spát.
Významnou třecí plochou mezi čerstvými rodiči také bývají rozdílné názory na výchovu. Zvláště, pokud jste tohle téma „před miminkem“ vůbec neřešili. Občas jde o maličkosti. Může Honzík čokoládku po obědě? Dovolíme mu hry na tabletu?
Jindy se vaše neshody nicméně týkají zcela zásadních otázek. Pokud jsi například zastánkyní respektující výchovy, vidina tvrdé disciplíny, kterou prosazuje partner, na tebe působí přímo strašidelně. Tyhle rozdílné pohledy přirozeně vedou k hádkám nebo dokonce ke vzájemné nevraživosti a občas si říkáš, jestli toho chlapa vedle sebe ještě vůbec poznáváš…
Ani s penězi to zpočátku není takové, jako to bývalo. Jednak do nákupního seznamu přibyly plenky, kojenecké kaše, sunary, botičky a jednak se výrazně snížil tvůj příjem. Obzvlášť pokud jsi před dětmi měla pěknou výplatu a byla zvyklá na finanční nezávislost. V takovém případě změnu pocítíš snad pokaždé, když se podíváš do peněženky nebo na účet. Přesto si chceš občas udělat něčím radost: sprchovým gelem s vanilkovou vůní, dortíkem a kafem s kamarádkou, novými botami nebo podložkou na jógu.
I tohle ale ve výsledku může být důvodem k hádce. Tvůj partner si totiž myslí, že jsou to zbytečnosti. A když mu připomeneš, že on si taky minulý týden koupil nový mobil, přestože ten starý ještě bez problému fungoval, možná na tebe dokonce vypálí podpásový argument: „Však to jsou moje peníze. Přece nechodím do práce, abych si pak nemohl nic koupit!“
Odtud tedy pramení neshody, kvůli kterým se ti partnerský život po narození miminka hroutí. Kvůli kterým se s mužem, kterého miluješ, vzdalujete. Ale neboj, vůbec to tak nemusí zůstat napořád. Existují fígle, jak situaci řešit, takže určitě neseď doma se založenýma rukama. Za některé věci se vyplatí bojovat a tohle je určitě jedna z nich.
A nemusíš na to být sama. Základem úspěchu je umět s partnerem efektivně a láskyplně komunikovat. A proto jsem pro tebe připravila nový kurz “Domluv se”. Změna nikdy nebyla jednodušší!”
A nemusíš na to být sama. Na tohle téma podívám do hloubky v kurzu zdarma Rodičovská láska: 3+1 klíče ke spokojenému vztahu, když přijdou děti Tak se nezapomeň se včas přihlásit!