Vědomé háčkování jako nástroj na cestě k sobě

Autorka: Šárka Doležalová

S mateřskou dovolenou se nám náš dosavadní svět doslova převrátí vzhůru nohama. Najednou nemáme tolik času pro sebe a často si ani nevzpomeneme, že bychom chtěly taky dělat něco jiného, než pečovat o děti, vztah s mužem a o domácnost. A tak se může stát, že si jednoho dne uvědomíme, že jsme se ztratily …

Jedním z kroků, jak začít hledat cestu zpátky k sobě, je zařadit do svého života zpátky koníčky.

Tento článek se věnuje oblasti rukodělného tvoření a přínosům, ze kterých můžeš těžit nejen Ty, když je zařadíš do svého života.

Přiblížím Koncept vědomého háčkování a přesahy, které vědomá práce rukama má. Je komplexní a zasahuje do různých oblastí, ať už těla nebo mysli.

Jaké má přínosy tvoření rukama?

  • Při tvoření zapojíme tělo a pohybem, ať už jemným nebo rázným, je možné uvolnit stres z těla.
  • Vytvoříme si prostor pro FLOW a dovolíme si zážitek plynutí, který nám umožní zvolnit.
  • Pokud máme doma děti, je rukodělné tvoření něco, co si před nimi můžeme dovolit dělat, protože:
    • je to reálná hmotná činnost, kterou se mohou pokusit napodobit,
    • jsme pro ně současně vzorem a ukazujeme jim, co všechno se dá dělat.
  • Mnoho rukodělných prací má využití v senzorické a arteterapeutické praxi (ano i háčkování je senzorická činnost a má využití v arteterapii).
  • Rukodělná činnost a tvoření podporuje činnost parasympatiku a pomáhá nám tak dostat se zpátky do svého středu, uklidnit sympatikus a zmírnit příznaky stresu.
  • Pokud si najdeme zalíbení v tvoření, může nám to pomoci začít si stát za svými potřebami a naučit se udělat si prostor sama pro sebe.
  • Vidíme progres v hmotě a zažíváme úspěch na úrovni hmoty. Vidíme výsledek své práce!
  • A hlavně začneme vnímat samy sebe a svoje vzorce chování, protože se při vědomém tvoření naučíme vnímat signály svého těla a naučíme se pozorovat svou mysl.

Možná si teď říkáš, že háčkování není pro tebe, že na to máš levé ruce a nikdy ti to nešlo, nikdy tě to neoslovilo…

Možná je to opravdu tak a budeš milovat jiné tvoření. A možná je to jenom zpráva o tom, že v některé oblasti potřebuješ zpětně dosytit část vývoje a ono to přestane drhnout, začne to jít a začne Tě to bavit.

Rukodělba má přínosy pro nás i pro naše děti:

  • Především v tom, že dětem nabízí alternativu od technologií, se kterými se nenaučí používat svoje tělo tak, jak budou v životě potřebovat.
  • Činnosti, ve kterých se střídá pravá a levá ruka, jako je háčkování, podporují propojování pravé a levé hemisféry a děti si tak mohou zlepšit koordinaci rukou a jemnou motoriku.
  • V háčkování se často počítá. Takže v této oblasti podporujeme rozvoj matematického myšlení a prostorové představivosti.
  • I háčkování podporuje procesy tzv. senzorické integrace a důležitých oblastí vývoje jako je taktilní čití (schopnost vnímat dotyk nebo lehký tlak) a propriocepce (schopnost nervového systému zaznamenat změny vznikající ve svalech a uvnitř těla pohybem a svalovou činností).

Tvoření v životě potřebují nejen děti, ale i dospělí!

Hlavním cílem všímavého tvoření je umění zastavit se a pozorovat. V dnešní době je velmi snadné nabrat si toho moc. S tempem, ve kterém dnes žijeme, je stále těžší se zastavit a zpomalit. A k tomu jsou skvělé nástroje mindfulness.

Ovšem ne každý z nás se dokáže na 10 minut zastavit a jen tak pozorovat sám sebe. 

A mě pomáhá právě háčkování k tomu, abych se mohla zastavit a zpomalit. Je to takový můj hack pro můj těkavý mozek a mysl, která by stále něco produkovala. 

„Sednu si s háčkováním a zastavím se. Zastavím tělo. Ale ruce jsou v jemném pohybu, tanci v souladu spolu a jak se hýbou ruce, jsem jemně v pohybu i já. A při tom procesu jsem k sobě blíž a blíž. Najednou jsem v kontaktu sama se sebou, vnímám svůj dech, svoje tělo, svoje myšlenky. A naučila jsem se je pozorovat. A dobře si je prohlídnout. A přitom je neřešit a hned podle nich neskákat.“

Cesta k tomu vede krůček po krůčku. Tak Tě zvu, AŽ SI SEDNEŠ K NĚJAKÉMU TVOŘENÍ (třeba právě k háčkování) VYBER SI NĚJAKÝ JEDEN OBJEKT POZOROVÁNÍ.

Třeba potřebu odskočit si. My ženy jsme expertky na odkládání čůrání! Nebo potřebu napít se. 

Kdy si jí všimneš? Na jaké hodnotě na stupnici od 0 do 10?

Jak silný impuls Ti musí tělo dát, aby sis toho všimla?

JENOM POZORUJ. Teď nemusíš nic jiného dělat.

Cílem je inspirovat Tě a přiblížit pohled na tvoření jako na nástroj na cestě k sobě.

Jaké má háčkování výhody:

  • Nepotřebuješ toho mnoho – stačí klubko a háček – to se vejde do batůžku a můžeš s tím vyrazit s dětmi na hřiště nebo kamkoliv jinam.
  • Když se něco semele, můžeš v klidu zahodit práci, vyřešit problém s dětmi a až se situace uklidní, vezmeš si ji s klidem zpátky a navážeš tam, kde jsi skončila.
  • Máš to hned nachystané a po ruce – a to se hodí, když se naskytne mikrochvilka pro Tebe a pro Tvé tvoření.
  • Háčkování může být aktivní relax a meditace v jednom – pomáhá vytvořit bublinu v prostoru a čase, ve které si dokážeš líp naslouchat a lépe plynou myšlenky.
  • Je to skvělý nástroj pro uspokojení z hotové věci. Je radost mít to doma na ozdobu, nebo to darovat  

Zaujalo tě háčkování a chceš se jej naučit? Můžeš využít některý z mých online kurzů, které najdeš ZDE.

Máš raději osobní setkání? Můžeš přijít na některý z mých RUKODĚLNÝCH KRUHŮ nebo přijet na RUKODĚLNÝ POBYT.

Závěrem přidám prožitkovou aktivitu: 

Vědomý přechod k tvoření pomocí meditace

Pozoruj rozdíly mezi tím, když:

  • v běhu běžného dne si ještě přidáš jako další úkol tvoření. Hned k tomu sedneš, ať uděláš aspoň kousek,
  • nebo se zastavíš a uvědomíš si, že teď Ti vznikl prostor na tvoření. Sedneš si a zvědomíš si přechod mezi běžným dnem a touto chvilkou klidu. Pustíš si meditaci a naladíš se sama na sebe a na své tělo.

Jak se v té které pozici cítíš?

Pro víc inspirace se přidej do skupiny Vědomé háčkování – ženský rukodělný kruh.

Šárka Doležalová z ŠaHáDo

www.sahado.cz